Mogućnost izvoza goveđeg mesa u Tursku i dozvola Međunarodnom aerodromu Tuzla da može prometovati robom životinjskog porijekla dva su preduslova koja bi u 2016. godini mogla oživjeti stočarstvo u Tuzlanskom kantonu. Ovu priliku je prva iskoristila Mesna industrije Menprom iz Tuzle, koja već u martu planira dogovoreni izvoz od 2.000 tona svježeg goveđeg mesa. Kako bi mogao ispoštovati ugovor, Menprom je već počeo pregovore sa malim stočarima iz svih 12 općina Tuzlanskog kantona, od kojih bi kupovao svježe goveđe meso. Za skladištenje otkupljenog mesa i proizvodnju mesnih proizvoda već je u toku izgradnja novog proizvodnog pogona od 4.000 kvadratnih metara. Ukoliko projekat zaista zaživi i ukoliko se stočarima ponudi dobra cijena, stočarstvo u Tuzlanskom kantonu bi moglo, kao nikada dosada, da bude značajan faktor u razvoju poljoprivredne proizvodnje.
Mogućnost izvoza goveđeg mesa u Tursku i dozvola Međunarodnom aerodromu Tuzla da može prometovati robom životinjskog porijekla dva su preduslova koja bi u 2016. godini mogla oživjeti stočarstvo u Tuzlanskom kantonu.
Ovu priliku je prva iskoristila Mesna industrije Menprom iz Tuzle, koja već u martu planira dogovoreni izvoz od 2.000 tona svježeg goveđeg mesa.
Kako bi mogao ispoštovati ugovor, Menprom je već počeo pregovore sa malim stočarima iz svih 12 općina Tuzlanskog kantona, od kojih bi kupovao svježe goveđe meso. Za skladištenje otkupljenog mesa i proizvodnju mesnih proizvoda već je u toku izgradnja novog proizvodnog pogona od 4.000 kvadratnih metara.
Dobra cijena
Ukoliko projekat zaista zaživi i ukoliko se stočarima ponudi dobra cijena, stočarstvo u Tuzlanskom kantonu bi moglo, kao nikada dosada, da bude značajan faktor u razvoju poljoprivredne proizvodnje.
Većina malih stočara Menpromov plan jedva čekaju i mnogi su dali načelnu saglasnost da će učestvovati u projektu otkupa mesa, ukoliko Menprom ponudi prihvatljivu cijenu.
„Nadam se da će to što prije zaživiti, jer to bi značilo da ću i ja, ali i svi drugi stočari imati zagarantovan plasman mesa. To automatski znači, ako ste sigurni da ćete prodati sve što proizvedete, da možete planirati unaprijed, da možete kupiti više grla i širiti se. To se dosad nije moglo, sa ovakvim poticajima i stalnim ultimatumima koje smo imali od mesara", kazao nam je Anto Bosankić, jedan od tuzlanskih stočara.
Tokom nedavno održane promocije projekta izvoza mesa u Tursku predstavljena je i mogućnost kreditiranja proizvođača investicionim kreditima u iznosu od 50.000 eura. Krediti su osigurani preko Turkish Ziraat Banke i namijenjeni su fizičkim licima za kupovinu zemljišta sa povoljnim uvjetima, uz grejs period od 24 mjeseca. Kreditnu liniju finansira Vlada Republike Turske.
Sve ovo bi u mnogome poboljšalo položaj postojećih proizvođača, ali i stvorilo mogućnost za nove stočare da krenu s ovim aktivnostima. Kako nam je kazao Bosankić, jedini način da ovaj projekat uspije jeste da Menprom, ali i svaki drugi potencijalni otkupljivači, meso otkupljuju neprestano tokom cijele godine.
Kontinuitet
„Samo na taj način mi možemo imati kontinuitet u proizvodnji. Ukoliko to bude samo u nekim mjesecima, onda će biti teško, jer da bi se jedno grlo odgojilo potrebna je godina. Nakon toga bi sve teže išlo. Naravno, uz to je potrebno da imamo i dobru cijenu", kazao je Bosankić.
Iako u Menpromu nismo uspjeli dobiti informaciju o planiranoj cijeni otkupa, vlasnik Menproma Mensur Alić već ranije je kazao da, iako je već dogovorio dvije hiljade tona izvoza, u toku ove godine planira otkupiti svo meso proizvedeno u TK-u.
„Menprom planira izvoziti svježe meso i gotove proizvode u Tursku naredne godine u vrijednosti oko 30 miliona KM. Otkupit ćemo svo meso koje se proizvede u Tuzlanskom kantonu", kazao je Alić nakon što je predstavio projekat u septembru prošle godine.
Sa poticajima kakvi su danas kantonalni i federalni, ovo će za proizvođače biti prilika koja se ne propušta. Kako nam je kazao Anto Pranjić, stočar koji posjeduje 15 grla, stočarstvo samo po sebi je težak i zahtjevan posao, a samo ga otežava trenutna poticajna politika i nemogućnost prodaje mesa.
„Nije nemoguće prodati meso koje proizvedete, ali dosad su nas ucjenjivali mesari, nekad nudili i manju cijenu, ali čovjek nekako uspije. S ovim bi to išlo daleko lakše. Samo ako ponudi dobru cijenu, koja će i nama omogućiti da napredujemo", kazao nam je Pranjić.
Računajući na poticaje, za koje se tek prijavio, kao i na veće mogućnosti prodaje proizvedenog mesa, Pranjić u ovoj godini već planira proširiti proizvodnju.